Z činnosti KČP v Úpici

01.07.2024

Klub českého pohraničí, OSH z Úpice a okolí svoji činnost soustředí do několika oblastí svého působení. Kolektiv, který kolem sebe vytvořil předseda klubu Miroslav Steidler, se aktivně zapojil do činnosti spolku Památník osvobození v Malých Svatoňovicích – Odolově, kde od prvních jarních dnů organizují úklidové práce před sezónou a připravují areál na setkání ke Dni osvobození 8. května. Ještě si našli čas, zajet do Meziměstí vzdáleného asi 40km, aby se 8.dubna setkali s kandidáty do evropského parlamentu v čele s Kateřinou Konečnou. Mirek Steidler se zúčastňuje jednání KR KČP v Hradci Králové. Pět členů KČP z Úpice aktivně pracuje v OR KČP v Trutnově. Členové KČP se zúčastnili pietní akce 3. května v Úpici u pomníčku dvou studentů, kteří v těchto místech byli brutálně umučeni německou soldateskou mladých hitlerovců dva dny před skončením 2. světové války. Tak, jako již řadu let, hlavním úkolem je příprava a vlastní průběh oslav osvobození Československa Rudou armádou v květnu 1945. Památník v Odolově s přilehlým lesoparkem je největším svého druhu nejen v královéhradeckém kraji, ale i v České republice. Letos se o tom přesvědčila redaktorka Naší pravdy Monika Hoření, která atmosféru průběhu slavnostního dne popsala v reportáži na celé stránce tohoto týdeníku. Ještě před evrovolbami jsme se zúčastnili dne 24. června dalšího setkání s kandidáty do evropského parlamentu v Trutnově na Krakonošově náměstí. Náš KČP se pravidelně účastní setkávání na Pomezních Boudách a dalších společných akcí s celostátní působnosti. Je aktivním spolupořadatelem MDŽ. Poslední akcí KČP bylo 29. června setkání na Pietní akci u hromadného hrobu v Choustníkově hradišti. Tak uplynul první půlrok 2024. Neméně náročná bude druhá polovina roku, kdy budeme celý areál připravovat na na akce spojené s 80 výročím osvobození Československa Rudou armádou a s 50 výročím vzniku Památníku osvobození 1945 v Odolově.

Jaroslav Vrba, KČP Úpice, Královéhradecký kraj