Tradiční vzpomínka na pohraničníka vojína Adama Ruso

23.10.2024

Oblastní rada KČP vojína Adama Ruso z Novohradska důstojné připomenula událost před 73. lety, kdy byl zastřelen voj. Adam Ruso, který položil život při ochraně státní hranice Československé republiky. Dne 30.9.1951 při výkonu služby asi 100 m od HM v/55 byl zákeřně zastřelen při zásahu proti agentům cizích rozvědek. Veteráni PS, členové KČP a vlastenci nikdy nezapomenou na hrdinský čin tohoto mladého vlastence.

Nikdy nezapomeneme !

Vzpomínky se účastnilo více jak 80 osob. Dostavili se i vzácní hosté, delegace Národní rady KČP v čele s předsedou Národní rady přítelem Jaroslavem Hudcem a Skupina memoriální činnosti (SMEČ) KČP v čele s vedoucím skupiny přítelem Milošem Zahradníkem z Prahy. Vážíme si návštěvy delegace z daleké Moravskoslezské KR KČP, z její sekce OSH, přátel Eduarda Niedoby a Ladislava Nekvapila. Přítomni byli také přátelé z KČP Jemnice a Nová Bystřice.

Před zahájemím akce byla na pomník umístněna fotografie vojína Adama Ruso, kterou klub získal prostřednictvím přítele Rudolfa Zbína, který společně s přáteli vypátral místo narození, získal kvalitní fotografii a vyhledal žijící příbuzenstvo.

Za tuto iniciatívu si přítel plk. PS v. v. Rudolf Zbín, Ph.D. zaslouží poděkování našeho klubu a vysoké ocenění této vlastenecké práce.

Pietní akt byl zahájen hymnou České a Slovenské republiky. Za zvuku Husitského chorálu byly k pomníku položeny věnce a kytice. Přítel Jindřich Rolinc, dloholetý funkcionář pohraniční jednotky Krabonoš přivítal přítomné a obzvlášť srdečně předsedu Národní rady KČP přítele Jaroslava Hudce.

Vzpomínku na událost, která se stala před 73 lety, vysvětlil přítel mjr. PS v. v. JUDr Josef Spáčil, poslední velitel roty PS Krabonoš. Dále vystoupil předseda Národní rady KČP, kdy vyzvedl vlastenectví a hrdinství pohraničníka, který položil život při ochraně státní hranice své milované vlasti. Následně udělil in Memoriam vojínu Adamu Ruso "VLASTENECKÝ ŘÁD ", který byl poté umístněn na pomník.

Setkání bylo ukončeno s pozváním všech přátel k posezení a besedě do místní restaurace.

Náš klub vysoce hodnotí vysokou účast na akci a hlavně udělení nejvyššího klubového vyznamenání vojínu Adamu Ruso.

Děkujeme všem zůčastněným a těšíme se na setkání v roce 2025.

mjr. PS v. v. Jindřich Rolinc
KČP vojína Adama Ruso Novohradsko