Setkání u pomníku Kamene republiky „Naše je a naše zůstane“

22.10.2024

Na pozvání OV KSČM Jindřichův Hradec a KČP Nová Bystřice – Staré Město pod Landštejnem jsme se účastnili setkání při příležitosti 86. výročí hanebné Mnichovské dohody, která umožnila něměckým imperialistickým lupičům obsadit československé pohraničí a rozbít demokratickou Československou republiku. Setkání se konalo na tradičním místě u hotelu Peršlák v Novém Vojířově na Jinřichohradecku.

Památné místo u Kamene republiky v prostoru Peršlák na státní hranici s Rakouskem jsme "obsadili" 19. 9. 2024 přáteli od KČP Nová Bystřice a Staré Město pod Landštejnem společně s KČP Jakuba Kubaty Českobudějovicko a okolí. Na přátele z KČP Českobudějovicko je spolehnutí. Všimli jsme si toho již vloni, přijedou, pomohou s technickým zabezpečením, ozvučením i s kulisami připomínající slavnou dobu Pohraniční stráže. Nejinak tomu bylo i letos v Horní Stropnici, kde jsme je požádali o pomoc při zajištění každoročního vzpomínkového aktu u bývalé roty PS Peršlák. Peršlák - Nový Vojířov na jihu České Kanady je vesnice, část města Nová Bystřice v okrese Jindřichův Hradec. Nachází se asi čtyři kilometry západně od Nové Bystřice. Budova která od roku 1922 sloužila jako sídlo finanční stráže a celnice. V roce 1938, kdy bylo Rakousko již obsazeno Německem, narukovali čeští vojáci právě do dnešního Lesního hotelu Peršlák. Vojáci, kteří zde byli umístěni, vytvořili z pískovce podobu tehdejší Československé republiky i s Podkarpatskou Rusí. Podkarpatská Rus představovala nejvýchodnější výspu meziválečného Československa. Pod obrys republiky vyryli nápis "Naše je a naše zůstane 1938" a v květnu 1945 kdy se naši vojáci do Peršláku vrátili na kámen dopsali "Pravda vítězí 1945". U tohoto Kamene se dodnes odehrává již tradiční pietní akt. Jak již bývá zvykem, ten kdo to má nejblíže přijíždí jako poslední. Po našem příjezdu v 16 hodin se "budějčáci" akorát vraceli z procházky či prohlídky okolí, kde se zašli podívat na "čáru", nejsevernější bod sousedního Rakouska, kde zde hranici tvoří přírodní útvar – Koštěnický potok jehož středem státní hranice prochází. Ještě nám stačili sdělit,že se stavili u vzpomínkové signální stěny z doby, kdy na státní hranici sloužila Pohraniční stráž. Chlapi se ihned pustili do přípravy pamětního pietního aktu ostrahy Státní hranice. Pietní akt začal signálem "POZOR", následuje hymna KČP Husitský chorál "Ktož jsú boží bojovníci", po ní Československá státní hymna. Slova se ujímá nadpraporčík AČR v. v. Jaroslav Novotný, člen KČP Nová Bystřice a Staré Město pod Landštejnem, který všechny přivítá a uvede hlavního řečníka JUDr. Tomáše Vytisku z Jindřichova Hradce, člena Výkonného výboru UV KSČM za Jihočeský kraj. JUDr. Vytiska hovoří především o současné politické situaci doma i ve světě z pohledu příčin a souvislostí, poděkuje za aktivitu KČP. Vrací slovo Jaroslavu Novotnému, který připomene roli roty Peršlák v uplynulém období a vyzve přítomné k uctění památky padlých při ostraze státních hranic, jejichž je Kamen republiky mementem. Zúčastnění postupně pokládají věnce a kytice k památníku. Pietní akt je ukončen skladbou "Večerka". Asi dvacet přítomných si chválilo přízeň slunečného počasí. Na závěr nadpraporčík AČR v. v. Jaroslav Novotný se rozloučil se všemi, poděkoval za účast a pozval všechny přítomné k přátelskému posezení do restaurace v Nové Bystřici. Zazní poslední píseň "Píseň pohraničníků". Kolem osmnácté hodiny jsme se rozloučili a vyrazili k domovu, kde nás čekaly další povinnosti.

Autor: Jiří Hanzal
KČP Nová Bystřice a Staré Město pod Landštejnem