Setkání se srbskými přáteli

08.07.2024

Na pozvání emeritního senátora J. Doubravy přijela do Prahy skupina srbských přátel, aby při setkání s našimi občany informovali o důsledcích bombardování Jugoslávie za použití ochuzeného uranu. Beseda se uskutečnila v Praze na Novotného lávce dne 28. června 2024 a za KČP byli přítomni člen VNR Z. Dragoun, členka Ústřední kontrolní komise A. Špitálská a předseda Středočeské KR KČP plk. Ing. Jiřího Vrzala př. F. Kovář.

Nejprve vystoupil advokát Srdjan Aleksič, autor dokumentárního filmu "Uran 238, můj osobní příběh". Před jeho projekcí seznámil přítomné se svojí činností, kdy zastupuje na 4 000 Srbů postižených bombami s ochuzeným uranem .V důsledku toho v Srbsku každoročně přibývá na 40 000 onkologicky nemocných, z nichž polovina umírá. Mezi obětmi je i Srdjanova maminka. Je v kontaktu s italským advokátem, který zastupuje na 7 000 italských vojáků nasazených v bývalé Jugoslávii, z nichž více než 400 zemřelo v důsledku zamoření. Taktéž je autorem knihy Projektily pravdy, kde popisuje souvislost mezi použitím ochuzeného uranu a rakovinou včetně novotvarů a mužské neplodnosti.

Olga Milunovič, předsedkyně sdružení Slovanské Srbsko, pak ve své prezentaci dokumentovala tyto skutečnosti a zároveň upozornila na skutečnost, že ochuzeným uranem je zamořen téměř celý Balkán – i státy NATO jako Itálie, Řecko, Bulharsko a Rumunsko. Materiální škody pak dosáhly výše více než 100 miliard USD.

Další vystupující - Nebojša Kuzmanovič, ředitel archivu Vojvodiny a Boško Vasilevič, ředitel sekce mládeže ve sportovním klubu Crvena zvezda Beograd pak připomněli dlouhodobé přátelství mezi oběma našimi národy a vyzvali k jeho rozvoji.

Naši srbští přátelé obdrželi v upomínku návštěvy Prahy kalendáře KČP a kontakty na náš zapsaný spolek. Přislíbili, že se v Srbsku pokusí najít společenskou organizaci, se kterou by bylo možno navázat pracovní a přátelské kontakty.

Mgr. Zdeněk Dragoun  KČP Hranice v Čechách