Setkání pod Velkým Blaníkem 2024

11.07.2024

Letošní setkání pod bájnou horou Blaník, na němž se tradičně významně podílí i Klub českého pohraničí, bylo zároveň zahájením volební kampaně uskupení STAČILO! pro volby do zastupitelstva Středočeského kraje.

Role průvodce programem této akce se ujal Ivan Cinka.

Přivítal hosty: za KSČM předsedu KV Jana Klána, za Klub českého pohraničí (KČP) předsedu Krajské rady Františka Kováře a člena Národní rady Miroslava Maršálka, za Levicové kluby žen (LKŽ) Alenu Grospičovou, za Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska (OS ČMS) předsedu Stanislava Grospiče, předsedy a členy delegací jednotlivých okresů.

V úvodu mimo jiné Ivan Cinka řekl: "Vítám vás na již tradičním setkání pod Velkým Blaníkem. Tradičně jsme ho zahájili Husitským chorálem, protože v těchto dnech si tu každoročně připomínáme i výročí hrdinné smrti Mistra Jana Husa, který na Blaníku také kázal, a samozřejmě jeho odkaz. Připomněl jeho slova: "Hledej pravdu, prav pravdu, slyš pravdu, uč se pravdu, miluj pravdu, braň pravdu až do konce svého žití." Dále například uvedl: "Mistr Jan Hus stál vždy na straně prostých lidí, a to je společné i nám, kteří jsem se tu dnes sešli. Proto jsou nám jeho myšlenky blízké. V jistém smyslu neseme jeho pomyslný prapor, a to v době, která si v mnoha směrech nezadá s dobou temna."

Poté dostali slovo kandidáti do zastupitelstva kraje. Přednost dostaly ženy. Miloslava Vostrá uvedla, že kraj by měl začít řešit zdravotnictví a rozpočtové určení daní.

Tereza Čechová Humpolcová na sebe prozradila, že učí na víceletém gymnáziu v Mělníku. "Vzhledem k tomu, že jsem profesí učitelka, tak bych se v rámci kraje chtěla zaměřit na školství a na sociální politiku."

Zdeněk Štefek se zabýval plány na podporu obecní a družstevní bytové výstavky. "Budou se stavět nové byty, a navíc část těch kapacit bude potom vyhrazena pro potřebné profese, jako jsou třeba učitelé, zdravotníci, záchranáři, policisté a další, tak, abychom dotvořili sítě tam, kde tyto služby nefungují nebo jsou nedostupné. Samozřejmě součástí výstavby budou i nebytové prostory.

Václav Melša by rád navázal na svoji práci ve výboru pro sociální věci. "Tehdy se nastavily procesy, které do dneška běží a fungují a je potřeba je dál rozvíjet, protože Středočeský kraj jako nejlidnatější také nejvíc stárne.

Jiří Urban by se chtěl věnovat školství, například učňovskému školství, což je problém nejen ve Středočeském kraji, ale v celé republice.

Lídrem kandidátky STAČILO! ve Středočeském kraji je Jindřich Havelka, který je zdravotníkem a pracuje jako záchranář. Z programu označil jako nejdůležitější sociální a zdravotní problematiku. Na dotaz k uplatnění našich kandidátů v zastupitelstvu kraje uvedl: "Je to děravý řešeto. Kam se podíváte, tam by měl člověk vrazit prst a zadělat tu díru. Je to všechno o penězích. Je naprosto na místě navrhovat přes krajské zastupitelstvo změnu zákona o rozpočtovém určení daní." K přítomným promluvili i členové Krajské rady KČP Rudolf Carvan z Kladna a Vladimír Duník z Čelákovic.

Slovo dostali i další kandidáti do voleb i hosté za OS ČMS, LKŽ a KČP.

Zástupci KČP současný předseda KR František Kovář a bývalý předseda KR Jiří Pokorný se zabývali zahraničními vlivy, které mají za následek omezování suverenity České republiky a důrazně upozorňovali na projevy podřízenosti a úslužnosti našich nejvyšších představitelů.

Zazněla i myšlenka, že kraj nezachrání Blaničtí rytíři, ale že se o to budeme muset zasadit my prostřednictvím našich krajských zastupitelů, které bychom rádi ve Středních Čechách opět měli.

Po celou dobu se střídalo mluvené slovo s hudebními vstupy, o které se postaral Petr Toman. Počasí organizátorům i účastníkům přálo, takže se jednalo o příjemné strávený den.

Miroslav Maršálek, člen NR za Středočeský kraj

Foto autor