PODZIMNÍ DEN EDVARDA BENEŠE 2024

22.10.2024

Výročí Dr. Edvarda Beneše, kde KČP Jakuba Kubaty Českobudějovicko a okolí nemohl chybět

Pietní akt při příležitosti 76. výročí úmrtí prezidenta Dr. Edvarda Beneše se konal dne 3. září 2024 v 11 hodin u hrobky manželů Benešových. Kluby z jihu Čech je již tradičně pojmenován Dnem Edvarda Beneše. Vzpomínkovou akci zajišťoval Úřad vlády ČR. Byla to akce, jak se dříve říkávalo: "Hradu" a vlády. Náš klub Jakuba Kubaty se zúčastnil ve složení Jirka Leština, Dušan Sigmund, Milan Pechart a vedoucí pro komunikaci přítelkyně Anička Prchlíková.

Hezké počasí napomohlo velké účasti občanů místních i ze vzdálenějšího okolí jižních Čech, odhadem kolem 200 účastníků, kteří se shromáždili v parku pod hrobkou manželů Benešových. Zazněla hymna Československé republiky. S projevem vystoupil Mgr. Ing. Martin Doležal, LL.M., starosta města Sezimovo Ústí, historička PhDr. Marie Neudorflová ze Společnosti Edvarda Beneše a zástupce vedoucí Úřadu vlády ČR a vrchní ředitel Sekce pro právo a ekonomiku Filip Minář. Akce byla, jak již řečeno, v režii Hradu a Úřadu vlády ČR předem připravena, proto naše vlajky a prapory musely stát stranou vedle hrobky Hany a Edvarda Benešových. Náš připravený projev také nezazněl. Akt kladení věnců byl důstojnou záležitostí Hradní stráže. Za zvuků Hudby Hradní stráže před každým zástupcem přítomných delegací k uctění pana prezidenta, stoupal po schodech vzhůru k památníku voják Hradní stráže s věncem nebo s kyticí, následován představiteli samosprávy, klubu nebo spolku. Jen na chvíli se rozhlédnout z vrcholu na tu krásu lesního parku kolem hrobky manželů Hany a Edvarda Benešových, pohladit stuhy na věnci, uklonit se a po schodech vpravo sestoupit dolů mezi přihlížející. To je ten okamžik, kdy ti proběhne hlavou vzpomínka na to, co bylo naší historií, na člověka, který stál u kormidla našich dějin. Svou účastí jsme vzdali čest a úctu státníkovi, člověku Dr. Edvardu Benešovi. Obřad byl důstojný a dobře zorganizován. Všem, kdo se podíleli, patří dík.

Děkujeme za pozvání Okresní radě KČP Táborsko, Dr. Edvarda Beneše, která se nemohla dopoledne celá účastnit vzhledem k pracovním povinnostem a jejíž delegaci vedla přítelkyně MUDr. Kateřina Jirousová, DiS. ze Soběslavi, společně s přítelkyní Květou Ryšavou, která zajistila přítomnost spolku soběslavských Baráčníků v působivých lidových kozáckých krojích. V odpoledních hodinách poté hlouček členů klubu z Tábora, v čele s přítelem Mgr. Markem Adamem, uctil památku státníka samostatně, položením kytic se stuhami a slavnostním projevem.

Jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit.

Edvard Beneš se zasloužil o stát.

S pozdravem Světu mír.

Autor: Jihočech Vláďa