Pietní akt v Choustníkově Hradišti

25.07.2024

V sobotu 29. června 2024 se u Památníku obětem v Choustníkově Hradišti konalo pietní shromáždění občanů k uctění památky vězňů z pochodu smrti z nacistického koncentračního tábora Gross-Rosen, nacházejícího se Dolním Slezsku. Vyjádřilo tak úctu k památce 179 obětí, které jsou uloženy v hromadném hrobě právě v tomto místě.

Shromáždění pořádala Krajská rada Klubu českého pohraničí v Hradci Králové ve spolupráci s Obvodní radou KČP v Trutnově. Sešly se zde delegace komunistů jak ze všech okresů Královéhradeckého kraje, tak i z Liberce, České Lípy a Semil.

Hosty přivítal publicista, historik a bývalý poslanec Parlamentu ČR Jaroslav Štrait, který dále představil místopředsedu ČSBS Trutnov Petra Ulmana jako hlavního řečníka, ale i místopředsedu Národní rady KČP Zbyňka Cincibuse z Liberce a předsedu OV KSČM z České Lípy Václava Větrovce. Slovo dostala též předsedkyně KV KSČM Královéhradeckého kraje Věra Žižková a rovněž předseda královéhradecké KR KČP Jaroslav Nehyba.

Všichni řečníci připomněli ty hrůzné situace v táboře, kdy vězňové za minimum stravy museli dřít až do úpadu, tedy za velmi tvrdých podmínek, ale i při samotném pochodu v krutých únorových mrazech roku 1945, kdy byli strážemi SS bestiálně ubiti, když nemohli již v chůzi pokračovat. A to vše se dělo v oblasti kolem Choustníkova Hradiště. Složení vězňů této krvavé události bylo obrovské, jednalo se o zmasakrované vězně až dvaceti národností (sic!), což svědčilo o nepředstavitelné zrůdnosti nacistické mašinerie.

Pietní shromáždění ukázalo na to, jak je nutné hrůzy války stále připomínat zvlášť mladým lidem, dětem, vnukům a pravnukům, poněvadž fašistické tendence se doposud vymýtit nepodařilo a proti nim je nutno se stále umět stavět, což všichni vystupující beze zbytku potvrzovali.

Chci poděkovat především Jaroslavu Nehybovi za přípravu a jedinečnou organizaci piety, jakož i všem delegacím a občanům za kladení věnců a květin při smuteční hudbě a rovněž členům čestné stráže Klubu vojenské historie z Trutnova.

Miloslav Samek