PIETA 6. ČERVENCE 2024 V TÁBOŘE ZA MISTRA JANA HUSA

08.07.2024

Klub českého pohraničí Dr. Edvarda Beneše za účasti partnerských spolků KČP Jakuba Kubaty Českobudějovicko a okolí, ČSBS, MY, LIDÉ!, a za podpory dvou politických stran, KSČM a ČSNS, uskutečnil tradiční pietní veřejné shromáždění s kladením kytic a věnců k připomenutí si mčednické smrti Mistra Jana Husa před 609 léty. Shromáždění občanů moderoval přítel Zdeněk Trippé, předseda KČP z Tábora, který úvodem přivítal přítomné občany, některé funkcionáře přitomných spolků a politických stran představil. Na zahájení byla zahrána píseň Hranice vzplála z roku 1948 a poté byly položeny kytice k pomníku. V krátkém úvodním slově se přihlásil k odkazu Mistra Jana Husa a zdůraznil, že čeští vlastenci z Tábora a z jihu Čech se snaží spolupracocat napříč politickým spektrem, nikoho nevyjímaje, kromě nacistů a fašistů, kteří však v našem prostoru ani nejsou přítomni. Nastínil novou možnost spolupráce s místní organizací SPD vzhledem ke zvolení člena KČP do vedení jejich zdejší organizace. Opakovaně připomenul, že stojíme o spolupráci se všemi vlastenecky orientovanými subjekty v zájmu prosazování a udržení suverenity ČR.

Následoval hlavní projev shromáždění, který přednesl přítel Mg. Marek Adam, místopředseda Jihočeského KV KSČM a vedoucí sekce strážců míru KČP Dr. Edvarda Beneše. Mimo jiné řekl: příběh mistra Jana v té společnosti nezaniká. Nezaniká už proto, že to byl právě Mistr Jan, kdo jako jeden z nemnoha středověkých intelektuálů konfrontoval tehdejší nejmocnější vládnoucí korporaci s tzv. sociální realitou. Příběh mistra Jana zůstává pro nás příběhem vysoké mravní autority. Příběh jedince vzdorujícího totalitnímu nátlaku tehdejšího "mocenského korporátu". Osud neústupného jedince, který se od soudu papežova dovolává k nejvyššímu soudu Kristovu. Mučednický úděl jedince, který umírá smířen se svým vnitřním Bohem a s vlastním svědomím, jež je nadřazeno soudobě platným, pokřiveným zákonům. Příběh Mistra Jana dodává v různých epochách duchovní sílu všem protiprávně obžalovaným, nespravedlivě stíhaným, vězněným, mučeným, neprávem souzeným a protiprávně odsouzeným. Stalo se dnes zřejmě účelovou taktikou zcela opomíjet a "vymazávat z českého historického vědomí" husitský rozměr národně emancipační a zvláště pak husitský rozměr sociálně emancipační! Jeden směr současného útoku proti českému národu se vede skrze různé "neziskovky" v podobě tzv. primitivního antikomunismu. Druhý směr útoku představuje zákeřný atak na národní vědomí. Dále položil řečnickou otázku. Co z toho vyplývá?

Pokud se zřekneme odkazu husitství a pokud se vzdáme myšlenek duchovně komunistických, pak přestane existovat český národ! Naštěstí jsou tu mezi námi stále ještě stateční bojovníci za pravdu, a to nejen za pravdu historickou. Někteří z nich jsou mocenskou doktrínou různě nálepkováni coby "současní kazatelé bludů", takže jsou označováni za dezinformátory, myšlenkové extremisty, chcimíry, proruské dezoláty a konspirátory. A proti některým jsou dokonce vedeny novodobé politické a soudní procesy. V každém z protiprávně stíhaných a dnešním režimem (z politických důvodů) perzekuovaných lidí se tak zpřítomňuje středověký odkaz samotného Mistra Jana.

Následovala zdravice přítele Bc. Ivana Fabiána, který promluvil za jihočeskou organizaci ČSNS, její socální klub a za ČSBS na jihu Čech. Na výzvu moderátora se už nikdo k vystoupení nepříhlásil a proto po zahrání Husitského chorálu - hymny KČP bylo pietní veřejné shromáždění ukončeno. Účastníci byli pozváni na odpolední setkání k připomínce památky a odkazu Mistra Jana Husa na Pintovce v Táboře od 14:00 hodin. Zcela na závěr byly pořízeny památeční společné fotografie účastníků piety.

Během piety nedošlo k viditelnému narušení veřejného pořádku provokatéry. Přesto bylo neznámým "útočníkem" narušeno spojení Bluetooth mezi zvukovou aparaturou a mobilním telefonem zvukaře, který situaci pohotově vyřešil spojením pomocí přenosového kabelu. Nebylo v možnostech pořadatelů piety pokusu o narušení akce zabránit. Pro pořadatele však nešlo o neznámou aktivitu místních, nedemokratických škůdců, kteří naše veřejná shromáždění se pokoušejí již opakovaně narušit. Opět neuspěli!

Autor: Zdeněk Trippé

Fotografie: Dušan Sigmund, Světlana Satná