Odhalení pamětní desky a křest knihy o pplk. Ludvíku Albertu Engelovi
Členové OO KČP Olomouc se zúčastnili odhalení pamětní desky a křtu knihy o pplk. Ludvíku Albertu Englem
Hlavní vystoupení
Dámy a pánové, vážení
účastníci dnešního křtu knihy o pplk. L. Engelovi.
Dovolte, abych své vystoupení začal otázkou: Kdo z Vás znal před obdržením pozvánky na dnešní slavnostní shromáždění životní osudy LUDVÍKA ENGELA?
Abychom alespoň částečně napravili tento svůj dluh vůči pplk. L. Englovi a dalším zapomenutým hrdinům, sešli jsme se dnes v tomto sále Domu Kultury Metropol.
Jsme zde, abychom po 80 letech vzdali čest rodákovi z Českých Budějovic, tohoto krásného jihočeského města, panu pplk. Ludvíku Engelovi, který patří k opravdovým hrdinům 2. světové války, na jehož jméno se však po válce, bohužel, prostě zapomnělo. Přitom, nebojím se to říci, L. Engel bezesporu patří k významným zdejším rodákům.
O tom, jaká byla motivace L. Engela pro jeho rozhodnutí dále bojovat v řadách naší vojenské jednotky v SSSR svědčí i to, co napsal ve svém prvním dopise své manželce Heleně. V něm mimo jiné píše: "Jsme v zemi, kde všichni mají jeden cíl: vítězství a vymýcení nacismu a fašismu."
Dne 10. září 1940 převzal velení čs. armádního sboru generál Ludvík Svoboda. Spolu s ním kapitán Ludvík Engel prošel celou bojovou cestu čs. armádního sboru, včetně boje u Dukly v říjnu 1944!
Pak přišel onen osudný den 29. ledna 1945, kdy při boji o slovenskou osadu Vážec u Liptovského Mikuláše kolem 16.00 hod. zasáhla střepina granátu velitele 3. praporu kpt. Ludvíka Engela. Ten na následky zranění zemřel.
Dovolte mně, abych připomněl řády a medaile, které L. Engel obdržel za své bojové zásluhy na frontách druhé světové války:
Dovolte mně, abych připomněl řády a medaile, které L. Engel obdržel za své bojové zásluhy na frontách druhé světové války:
- Pět Čs. válečných křížů 1939,
- Čs. medaili Za chrabrost před nepřítelem
- Čs. vojenskou pamětní medaili se štítky Střední východ, Velká Británie a SSSR
- Čs. Vojenskou medaili Za zásluhy I. stupně
- Sovětský Řád vlastenecké války I. Stupně
- Řád rudé hvězdy
- Řád Slovenského národního povstání
- a posmrtně Dukelskou pamětní medaili
Dne 24.února 1945 byl L. Engel in memoriam povýšen do hodnosti majora a v březnu 1945 do hodnosti podplukovníka
Poděkování
Především panu Ing. Ludvíku Engelovi a jeho manželce, kterým přejeme brzké uzdravení.
Dále děkuji:
Panu plukovníkovi gšt v. v. Zdeňku Zbytkovi - hlavnímu iniciátorovi vzniku pamětní desky, knihy a celé dnešní akce. Zároveň od něj předávám pozdrav všem přítomným.
Poděkování patří i:
- plk. v. v. Karlu Kolínskému,
- mjr. v. v. Jiřímu Fídlerovi,
- brigádnímu generálovi Josefu Prokešovi,
- pánům Sochorovi, Nadberežnému, Jiřímu Petrášovi,
- řediteli KD Metropol panu Holbovi
- A děkuji i panu JUDr. Vítu Samkovi, dlouholetému místopředsedovi Českomoravské konfederace odborových svazů, za zprostředkování propojení rodiny L. Engela a spolku VOS BS s vedením odborového svazu KOVO.
- velká
zásluha patří i Plk. Gšt. v. v. Ing. Ladislav Petrášovi (
starší bratr historika Jiřího Petráše).
Zvlášť srdečně si dovoluji poděkovat
- primátorce statutárního města České Budějovice paní Škodové Parmové a panu tajemníku Řeřábkovi,
- předsedovi odborového svazu KOVO panu Ďurčovi, že si vzali nad odhalením pamětní desky věnované pplk. Ludvíku Englovi záštitu.
- panu starostovi slovenské obce Važec panu Ing. Milanu Lištiakovi za to, že na jméno Ludvíka Engela nezapomínají a uvádějí ho na seznamu významných osobností spojených s historií této krásné, podtatranské obce.
A úplně na závěr si dovoluji ještě jednou srdečně poděkovat jménem rodiny Engelů i jménem vedení spolku VOS BS panu Ďurčovi, který se svými kolegy z vedení odborového svazu KOVO dali souhlas s umístěním pamětní desky pplk. Ludvíka Engela na důstojném místě Domu kultury Metropol, jehož je odborový svaz KOVO majitelem a všem dalším, kteří se podíleli na přípravě dnešního aktu odhalení pamětní desky, na napsání a vytištění knihy a na přípravě a průběhu tohoto slavnostního shromáždění.