Malé pietní zastavení u pomníčku pohraničníka Dušana Dunajčíka

14.08.2024

Dne 11. srpna 2024 proběhla u obce Horní Dvořiště vzpomínka na pohraničníka Dušana Dunajčíka, tragicky zesnulého vojína PS od 1. roty PS Horní Dvořiště – Český Heršlák, který zemřel 18. 7. 1964 ve vojenské nemocnici v Českých Budějovicích na následky zranění po střetu jeho služebního motocyklu s nákladním vozidlem. Stalo se tak v zatáčce před obcí Horní Dvořiště, 16.7. 1964, při plnění služebního úkolu.

Tuto akci organizoval KČP Jakuba Kubaty Českobudějovicko a okolí, za účasti pozvaných hostí, přátel Jaroslava Hudce, předsedy Národní rady KČP a Miloše Zahradníka, člena NR KČP a vedoucího Skupiny memoriálních činností (SMEČ) KČP. Účastni dále byli přítel plk. PS v. v. Rudolf Zbín, Ph D., místopředseda Městské rady KČP Jemnice, člen Sdružení veteránů Policie ČR kraje Vysočina a dalších spolků. Přítel Ing. Zdeněk Trippé, člen NR KČP, redakční rady klubového zpravodaje Hraničář a předseda Okresní rady KČP, přítel Mgr. Marek Adam, místopředseda JčKV KSČM a vedoucí Sekce strážců míru, oba KČP Dr. Edvarda Beneše Táborsko. Předsedkyně OV KSČM České Budějovice – soudružka Květa Šlahúnková, místostarostka obce Horní Dvořiště – paní Marcela Bláhová. Členové KČP, sympatizanti klubu s rodinami členů. Nejvzácnějšími hosty byla rodina Dušana Dunajčíka ze Slovenska: Anna Uhrová – sestra, Dušan Dunajčík – synovec s manželkou Yvetou, Silvie Dunajčíková – neteř, Olga Polčútová s manželem. Dostavil se také pohraničník Jan Šicner – kolega Dušana Dunajčíka, který s ním sloužil na 1. rotě PS.

Pietní zastavení moderoval přítel pplk. PS v. v. Dušan Sigmund., který zároveň obsluhoval ozvučení. Před 14:00 hodinou nastoupily na silnici k pomníku na povel kpt. PS v. v. Ladislava Nekvapila čestné stráže s bílými rukavicemi, a se samopaly na prsou, v čele nesoucí prapor – Zástavu Národní rady KČP, za nimi rodina Dušana Dunajčíka, následována ostatními zúčastněnými. Za KČP J. Kubaty se dále účastnili přátelé František Ferenčík, kpt. Jiří Mrklas, Juraj Lechman a Milan Pechart. Po povelu "POZOR!" zazněla Hymna KČP – Ktož jsú Boží bojovníci a průvod se přesunul k pomníku, u něhož zaujala místo čestná stráž. Po zaujetí místa čestnou stráží u pomníku zazněla hymna ČSSR. Následně byla vyhlášena minuta ticha za všechny příslušníky Pohraniční stráže, Sboru národní bezpečnosti a Celní správy, kteří padli při plnění služebních povinností při ochraně státních hranic republiky.

Poté předseda Oblastní rady KČP Jakuba Kubaty přítel Jiří Leština s věrným belgickým ovčákem Dejvem přivítal zúčastněné, hosty a především rodinu Dušana Dunajčíka, která přijela z bratrského Slovenska. Následujícím vystoupením připomněl tragickou událost mjr. v. v. přítel Vladislav Štrejn, 2. místopředseda ObR KČP Jakuba Kubaty. Ve své řeči čerpal především z internetového portálu "Vojensko.cz", který doporučil k příspěvkům pamětníků a členů KČP a k propagaci především mezi dospívající mládeží. Vystoupení hostů řídil přítel Jiří Leština. První se o slovo přihlásil přítel Jaroslav Hudec, který poděkoval všem za účast na akci, organizátorům za její přípravu a vlastní provedení. Vyzdvihl osobní účast rodiny Dušana Dunajčíka. Na závěr svého vystoupení předal Čestné uznání Národní rady KČP starostovi obce Horní Dvořiště panu Zdeňku Keménymu, které převzala přítomná paní místostarostka. Dále vystoupil přítel Miloš Zahradník, který ocenil vysokou úroveň, důstojnost a vážnost akce. Poděkoval též klubu Jakuba Kubaty za dobrou péči o památná místa, památníky a hroby v působnosti na svém území. Nastínil další rozvoj práce SMEČ, skupiny memoriálních činností KČP. Za obec Horní Dvořiště účastníky setkání pozdravila paní Marcela Bláhová, místostarostka obce, která také položila květiny jménem občanů obce. Kytice se stuhami kladli další účastníci zastavení, včetně rodiny Dušana Dunajčíka ze Slovenska. Synovec Dušana Dunajčíka poděkoval české straně za péči o památník a vyslovil souhlas pro KČP Jakuba Kubaty k péči o památník a konání vzpomínkových aktů. Přítel Dušan Sigmund poděkoval též za účast a realizaci všem, kdo se podíleli na akci. Vyzdvihl osobní podíl přítele Rudolfa Zbína na úpravě pomníku i pomoc starosty obce Horní Dvořiště. Ocenil rodinu Dušana Dunajčíka za to, že nelitovala útrap cestování v parném a horkém létu ze vzdáleného bratrského Slovenska. Vyjádřil též svůj blízký vztah právě k tomuto památníku, jenž nese jméno jeho jmenovce. Přítel kpt. PS v. v. Ladislav Nekvapil z KČP Václava Soukupa Ostrava, předal nejvyšší současné ocenění 11. brigády PS Bratislava, Řád Lipový kříž 2021, propůjčený příteli Miloši Zahradníkovi za jeho obětavou službu pro KČP a vlast.

Vyznamenaný přítel Miloš Zahradník, vedoucí SMEČ a člen Národní rady KČP příkladně organizuje údržbu a prezentaci památných míst českého pohraničí. Vyznamenaný Miloš Zahradník byl viditelně dojat, což nás všechny potěšilo a byli jsme si v té chvíli lidsky blíž, jako dobrá parta obětavých lidí.

Na závěr přítel Jiří Leština poděkoval ještě jednou všem účastníkům. V 15:40 hod. bylo pietní zastavení ukončeno večerkou. Tímto však naše setkání neskončilo. Následovala tradiční neformální beseda účastníků pietního zastavení v dobře provozující restauraci v budově, ve které původně sídlila 1. rota PS Horní Dvořiště od 1. praporu PS Kaplice. Potěšilo nás, že nový majitel udržuje ve vitrínách výstavku dobových uniforem, zbraní a modelů vojenské techniky Pohraniční stráže ČSSR.

Všichni jsme strávili příjemný čas mezi přáteli.

V Českých Budějovicích 12.8. 2024

Autor: Jihočech Vláďa KČP Jakuba Kubaty Českobudějovicko a okolí