Dukla 2024 – hrdost a zklamání

23.10.2024

Skupina členů KČP Jakuba Kubaty Českobudějovicko a okolí se dne 6. října zúčastnila oslav osmdesátého výročí zahájení Karpatsko-dukelské operace. Na památné půdě prolité krví hrdinů, kteří zde bojovali a padli za naši svobodu. Den se pomalu probouzel, zachmuřenými oblaky a drobným deštěm se šířila vůně guláše z polních kuchyní. Dukelský průsmyk je pro nás symbolem hrdinství a úcty k padlým, k životům položených za naši svobodu. Jak příznačné jméno nesl velitel 1. československého armádního sboru v SSSR– brigádní generál Ludvík Svoboda. Důstojný obřad nás všechny dojal, slzy nám vstoupily do očí při slovenské hymně v podání Miroslava Dvorského a následně české hymně, zpívané Ivanou Regešovou. O to více nás zklamalo jednání nejvyšších představitelů České republiky, prezidenta, předsedy vlády, parlamentu či senátu, i ministryně obrany a ministra zahraničí, z nichž se nikdo nedostavil. Toto chování je mezinárodní ostudou a je v přímém rozporu se zájmy občanů České republiky a urážkou padlých. Do New Yorku nebo na Tchaj -wan je pro někoho jistě blíže než na Duklu. S obdivem jsme vyslechli hymnickou skladbu Eugena Suchoně – Aká si mi krásna ty rodná zem moja… v podání uměleckého souboru Lúčnica.

My všichni, co jsme vážili tuto dalekou cestu na východ Slovenska, jsme se srdečně přivítali s našimi slovenskými bratry, a společně položili kytice. Byli jsme hrdi na to, že jsme součástí tohoto důstojného vzpomínkového aktu, který byl korunován moudrými státnickými projevy prezidenta SR Petra Pellegriniho a předsedy vlády SR Roberta Fica.

Na zpáteční cestě jsme se ještě zastavili u sochy nadživotní velikosti armádního generála Ludvíka Svobody, která je dominantou okresního města Svidníku na východě Slovenska, ležícího v Prešovském kraji. Zde jsme Ludvíku Svobodovi vzdali úctu a položili kytice vedle věnců slovenských státníků pana Pellegriniho a pana Fica.

Ti, kteří sloužili při ostraze státní hranice Československa přijeli v uniformách pohraniční stráže ČSSR. I zde to byla vzpomínka a srdeční záležitost. Hluboce jsme se poklonili, zasalutovali panu prezidentovi a poděkovali za svobodu a dlouholetý mír. Ještě jsme se zastavili na Štrbském plese, vstylové restauraci na společnou večeři s bývalými slovenskými pohraničníky a domů si přivezli nezapomenutelné vzpomínky. Velké poděkování patří přátelům a bratrům z Oblastní rady Klubu českého pohraničí východní Slovensko, JUDr. Andreji Kaščákovi, který sloužil v 15. brigádě PS České Budějovice u nás na jihu Čech, a Pavlovi Štěpánovi, kteří nám pomáhali organizačně a lidsky zajistit náš program při účasti na oslavách 80. výročí Karpatsko-dukelské operace.

Autor: Oblastní rada KČP Jakuba Kubaty Českobudějovicko a okolí
Foto: Dušan Sigmund