Cesta paměti - Nesmíme zapomínat

16.12.2024

Z iniciativy vedoucího SMEČe (Skupiny memoriálních činností) KČP jsem se v sobotu 7. prosince 2024 zúčastnil šňůry malých pietních aktů u místa posledního odpočinku chlapců, kteří položili život při ochraně státní hranice naší vlasti.

První naše zastavení se uskutečnilo na vesnickém hřbitově v Chroustově, poslední obci, nejvýchodnějším výběžku Středočeského kraje. U rodinného hrobu jsme uctili památku vojína Josefa Ulricha, příslušníka Pohraniční stráže, který byl před 60 lety smrtelně zraněn při výkonu služby na státní hranici. Aktu se zúčastnili, kromě již jmenovaného předsedy SMEČ přítel Miloš Zahradník a mé maličkosti, také předseda OV KSČM Nymburk Zdeněk Milata, člen OR KČP Nymburk Jiří Cabrnoch a Jiří Hodboď s manželkou. Velmi potěšující byla skutečnost, že památku spolu s námi přišli uctít i tři generace rodiny Ulrichovy, synovci Rudolf a Josef s manželkou, dcerou a nejmenší čtyřletou vnučkou a také jeho spolužák ze základní školy Josef Jelínek.

U hrobu se zástavami a státní vlajkou k účastníkům aktu promluvil Miloš Zahradník. Jak jsme u něj už zvyklí, ve svém vystoupení připomněl historické události a podrobnosti týkající se smrti oběti. Po něm krátce k přítomným promluvil i Zdeněk Milata. Na závěr jsem poděkoval jménem OV KSČM Prahy-východ a KR KČP všem přítomným za účast, že přišli, aby společně s námi uctili památku člověka, který položil svůj život ve službě své vlasti.

Cestou z Chroustova jsme se v motorestu Staré Místo u Jičína zastavili na občerstvení. Původní záměr, že si dáme jen teplou polévku, jsme v příjemném prostředí, po prostudování nabídky menu, velmi rychle přehodnotili. Pokud někdy pojedete tímto směrem, můžeme vám tento motorest vřele doporučit.

Po velmi chutném obědě jsme vyrazili směr Mladá Boleslav, kde na jednom z místních hřbitovů bylo naše druhé zastavení. Na něm jsme, obdobným způsobem jako v Chroustově, uctili památku mladšího strážmistra pohraničního útvaru SNB Rudouše Kočího, kterého před 75 lety ve službě na hranicích u Českých Žlebů zastřelil agent převaděč Josef Hasil. Pietního aktu se tentokrát zúčastnili kromě místních i předseda KR KČP František Kovář, předsedkyně LKŽ Květa Šlahúnková se Zdeňkem Levým a místopředsedkyně LKŽ, členka OV KSČM Mladá Boleslav Alena Grospičová.

Odtud jsme odjeli do sídla okresního výboru v Mladé Boleslavi, kde pro nás členové OR přichystali malé občerstvení. V družném, soudružském prostředí jsme si popovídali o palčivých problémech a nejbližších úkolech, které nás čekají v příštím roce.

Protože se již brzy stmívá, rozloučili jsme se s hostiteli a s Milošem vyrazili směr Český Brod, kde na hřbitůvku v obci Chotýš bylo naše poslední zastavení. Na místo jsme dorazili již za úplné tmy. Díky orientaci a znalostem Miloše jsme hrob desátníka Miloše Kukly, kterého před 45 lety zastřelil ve službě vojenský zběh, našli bez problémů. Také u něj jsme kytičkou květů s trikolorou, jako v předchozích případech, vzdali čest jeho památce.

Děkuji touto cestou všem, kteří se dnes pietních aktů zúčastnili a uctili společně s námi památku obětí příslušníků bezpečnostních složek, které nesmí být nikdy zapomenuty.

Autor textu: Vladimír Duník, Čelákovice, OR KČP Praha-východ
Foto: Josef Jelínek, František Kovář

Fotogalerie: