50. výročí zahájení činnosti Vysoké školy Sboru národní bezpečnosti.
Jedním z hlavních úkolů, které si Pražská rada KČP pro letošní rok stanovila, je připomenutím 50. výročí zahájení činnosti Vysoké školy Sboru národní bezpečnosti (VŠ SNB). Přitom nejde o jednorázovou akci, ale o kampaň, jejímž cílem je odmítnutí nejrůznějších lživých informací a především vyslovení uznání bývalým funkcionářům školy za organizační a pedagogickou činnost a poděkování absolventům všech fakult za službu vlasti, ale i zapojení do práce KČP. K tomu byly zpracovány a v Hraničáři č. 4, 5, 6/2024 zveřejněny tematicky zaměřené články. Obdobně byly zacíleny i webové stránky klubu.
Kampaň završilo setkání absolventů a pracovníků VŠ SNB, které se za účasti více jak pěti desítek osob uskutečnilo 19. října.
Písemné materiály pro účastníky, videopásmo, názorná agitace, výstavka, ozvučení a občerstvení navodily slavnostní atmosféru, kterou v úvodu podtrhlo přinesení zástavy VŠ SNB a praporů Národní a Pražské rady KČP za doprovodu legendárního husitského chorálu a hymny ČR a SR.
Následovalo uctění památky zesnulých a přijetí návrhu na položení kytice na hrob plk. Ing. Jiřího Vrzala.
V další části účastníci vyslechli pomocí audiovizuální techniky zdravici plk. v.v. prof. PhDr. Stanislava Kábele, CSc., který mj. uvedl, že: "... jako prorektor pro výuku byl přímým účastníkem všech procesů, jenž zařadily VŠ SNB mezi uznávané vysoké školy v Československu". V závěru pak "... poděkoval všem, kteří se o dobré jméno své alma mater zasloužili a v proměnách času čestně obstáli".
Podnětný referát s výstižným názvem "O jednom správném rozhodnutí", přednesl plk. v.v. doc. PhDr. Miroslav Adamec, CSc. Vznik VŠ objasnil v kontextu vnitropolitické a mezinárodní situace. Zdůraznil úlohu tehdejších stranických a státních orgánů, zejména pak federálního ministra vnitra doc. Jaromíra Obziny a prvního rektora prof. Jána Pješčaka. Ocenil odhodlání všech funkcionářů, pedagogů a pomoc ze strany vedení některých dalších vysokých škol, což napomohlo k rychlému překonány všech počátečních potíží. Podstatnou část svého vystoupení věnoval Fakultě OSH, u které působil v různých funkcích, včetně děkana.
Kladně byla přijata vystoupení funkcionářů KSČM – JUDr. Václava Sloupa a PhDr. Jiřího Horáka, CSc. Další diskutující vyjádřili uznání profesorskému sboru za práci se studenty, podělili se o zkušenosti z praktického využití získaných vědomostí, a stranou pozornosti nezůstala ani aktuální politická situace... Se zájmem byl vyslechnut předseda NR s. Jaroslav Hudec, který mj. objasnil vztah mezi KČP a bývalými příslušníky PS a bezpečnosti, včetně absolventů VŠ SNB. V diskusi zaznělo celkem 18 příspěvků.
Aklamací bylo přijato PROHLÁŠENÍ účastníků setkání. Závěrečné slovo přednesl předseda PR s. Václav Tomeš. Odnesením zástavy a praporů skončila oficiální část. I poté pokračovaly neformální besedy účastníků. V debatách mj. zaznělo kladné hodnocení akce a že by bylo prospěšné v podobných setkáních pokračovat.
Ivan Keller
Foto: Jarda Mühlberger